Mis on isekirjastamine

Isekirjastamise mõiste tekkis siis, kui autorite poolt avaldatud raamatute välja andmine hakkas toimuma ilma kirjastaja kaasamiseta. Isekirjastamine on üha enam paljude kirjanike esimene valik, kuna uued tehnoloogiad pakuvad mitmekesisemaid alternatiive traditsioonilisele kirjastamisele. Selles blogiartiklis kirjutangi lühidalt, mis on kirjastaja roll raamatu väljaandmise ahelas ning miks võiksid ka sina mõelda isekirjastamise peale.

Kirjastaja valib sisu

Kui sa soovid oma raamatu välja anda mõne kirjastuse abiga, pead kõigepealt leidma omale sobiva kirjastaja, kes sind raamatu ideega jutule võtab. Välja andmiseks sobiva raamatu valikul lähtub kirjastaja peamiselt autori tuntusest (ja sageli ka iseenda kõhutundest) ning püüab võimalikult täpselt kalkuleerida raamatu tuleviku müügiedu. Noored autorid ja niširaamatud jäävad seetõttu sageli juba eos suurte kirjastuste ukse taha ning peavad leidma alternatiivseid lahendusi.

Kuidas kujuneb raamatu hind

Millest siis koosneb ühe raamatu lõplik hind? Loetlen üles peamised kulud, mis ühele kirjastajale raamatu väljaandmisega tekivad:

  1. Autoritasu
  2. Kujunduse/küljenduse tasu
  3. Sisu- ja keeletoimetaja tasu (tõlketasu)
  4. Trükikulu
  5. Ladustamise kulud
  6. Raamatupoodide vahendustasu

Sellest nimekirjast saab kirjastaja ise kõige paremini kontrollida trükikulu – mida rohkem trükkida, seda odavamaks läheb ühe tooteeksemplari hind ja tõuseb kirjastaja kasum. Aga siin on üks konks. Kirjastaja sooviks hea meelega välja anda raamatuid, mida trükkida korraga vähemalt 1000 eksemplari, sest nii on saadav võit kõige suurem. Teisalt soovib kirjastaja raamatu läbi müüa autoriõiguste kehtivuse aja jooksul, seega kümneks aastaks keegi raamatuid lattu müügiootele ei telli. Ootamatu müügiedu korral võib aga juhtuda hoopis, et raamat müüakse läbi, aga kirjastaja ei taha uut 1000 eksemplariga tiraaži uuesti tellida. Samas ole kirjastus huvitatud ka väiksema tiraaži trükist, kuna see lööb uppi senise hinnakalkulatsiooni. Kui tegu ei ole bestseller-autoriga, on õige tiraaži välja nuputamine kirjastuse jaoks nagu kohvipaksu pealt ennustamine. Lõpuks tuleb raamatu hinna sisse arvestada ka raamatute hävitamise kulu peale autoriõiguste lõppu. Me kõik teame, et iga raamat ei leia paratamatult omale uut kodu ning müümata jäänud raamatutest saab makulatuur. Kirjastajate töö teeb keeruliseks ka raamatupoodide monopoolne turupositsioon, kus suuremad raamatuketid toote lõpphinnast halastamatu ampsu endale hammustavad.

Kes otsustab kujunduse

Üks põhjus, miks autorid mõtlevad aina enam isekirjastamise peale on soov raamatu kujunduse ning trükise kvaliteedi osas rohkem kaasa rääkida. Mitmete juba ülaltoodud põhjuste tõttu lähtuvad kirjastajad raamatuid kujundades eelkõige trükihinnast, mitte autori visioonist. Raamatu trükihinda mõjutab valitud sisupaber, köide, kaaned ning raamatule lisatud eriefektid (fooliotrükk, kohtlakk jms). Autor, kes on saanud raamatu kujundamiseks vabad käed, saab koostöös oma lemmikkujundajaga raamatule luua ainulaadse vormi, mis tõstab ka raamatute väärtust.

Kuidas valida trükikoda

Alustuseks tuleks trükikoja valikul arvestada, et suured trükikojad soovivad trükkida suuremaid tiraaže. Tavaliselt alla 500 raamatu ei taha keegi eriti töösse võtta (aga eks nad vahel ikka võtavad ka). Seega kaalu ka alternatiive suurtele trükikodadele. Eestis on 5 traditsioonilisemat raamatutrükikoda, kes sulle raamatu tehnilise vormistamisega abiks saavad olla: Tallinna Raamatutrükikoda, Greif, Print Best, Printon ja Pakett.

POD – Print on Demand trükitehnoloogia

Kui rahalised võimalused on piiratud ja tulevase raamatu müügiedu on keeruline ette ennustada, aitavad sind hädast välja väiksemate tiraažidega digitrükikojad. Ei ole üldse halb mõte trükkida 100-200 eksemplari digitrükis ning sellega oma raamatu turgu ja lugemishuvi testida. Digitrükk sobib hästi ka järeltiraažide trükkimiseks, millega ootamatu müügiedu tabanud raamatut näiteks 100 eksemplari kaupa lettidele tagasi saata. POD nagu nimigi ütleb, on nõudlusepõhine trükk. Trüki kasvõi 1 ainueksemplar! Digitrükis väiksemaid tiraaže trükkides tuleb küll arvestada kõrgema tükihinnaga, kuid võttes arvesse väiksemad riskid müügiedus ja kirjastamiseks vajamineva investeeringu, on see sageli paljudele autoritele suurepärane võimalus oma raamatu välja andmiseks. Lisaks tasub mõelda ka niipidi, et nutikalt turundades ja vahendajatest mööda minnes on võimalik tagasi võita mitmed traditsioonilise kirjastamisega seotud kulud. Eestis pakuvad POD-tehnoloogial raamatutrükkimist näiteks KPrint, Librix Print, Grano ja Trükiviis.

E-raamat

Lisaks klassikalisele paberraamatule, kogub aina enam populaarsust e-raamatute kirjastamine. Kui oled online- ja sotsiaalmeedia äris aktiivne ning kasutad oma sõnumite edastamiseks suure jälgijaskonnaga digitaalseid infokanaleid, siis võib just e-raamat olla sinu loodud sisule ja selle lugejaskonnale õige platvorm.

Raamatu turundamine

Kui raamatutiraaž on valmis ja trükikojas kenasti pakitud, ei olegi muud, kui trükitud raamatud maha müüa. Eestis võtavad raamatupoed üsna kerge vaevaga kõik uued ilmunud raamatud müüki. Rahva Raamat ja Apollo on turul suurimad jaemüüjad ja vajalikud sisseostukontaktid on hõlpsasti kodulehtedelt leitavad. Arvestada tuleb sellega, et raamatu hinnast loovutad poeketile ca 1/3 ning erinevatel turustajatel on sulle varuks veel mitmeid ladustamise ja turundusega seotud kulusid. Müügiedu raamatupood iseenesestmõistetavalt ei garanteeri, kuna ka poes käib raamatute vahel karm olelusvõitlus. Oma raamatu parema nähtavuse tagamiseks poeriiulil tuleb taaskord rahakoti rauad avada, raamatupoes ei satu sulle üldsegi mitte juhuslikult populaarsed raamatud silma alla. Ideaalne kõigi osapoolte jaoks on see, kui raamatu sisu müüb ennast ise, sest siis võidavad sellest kõik. Muul juhul on abiks oma raamatu lugejaskonna piisav tundmine, tee raamat kättesaadavaks seal, kus asub sinu lugeja. Käsitööraamat leiab oma lugejad käsitööpoest, foorumitest ning temaatilistest sotsiaalmeedia gruppidest, piirkondlik ajalooraamat võibolla hoopis kohaliku kogukonna kultuurimajast või teemaga seotud muuseumist.

Raha

Kõige viimane punkt on raha. Olenemata raamatu sisust ja kirjastamise viisist, tuleks raamatu välja andmist alustada ikkagi eelarve kokku panemisega. Mõtle läbi, milliste protsessidega saad sa ise hakkama ning millistes osades vajad abi. Kõige kindlam on asja tehniline pool jätta professionaalidele, siis on hiljem vähem halbu üllatusi. Kui soovid oma esimese raamatu ise välja anda, püüa kõigepealt hoomata oma lugejaskonna suurust ning alustada pigem väikeste tiraažidega.

Raamatu küljendamise ja kujundamise protsessist täpsemalt juba järgmisel korral.

Kui vajad abi raamatu kujundamisel ja/või küljendamisel, siis saada päring info[at]creativecompany.ee.
Saame sulle olla abiks ka sobiva trükipartneri valikul.