CC
LOOVLAHENDUSED
SINU ETTEVÕTTELE
Jälgi meid

Search

PULMAFOTO
  -  PULMAFOTO

Pulmafotod

pulmaportreede pildistamine
pulmade pildistamine

Teie pulmad on erilised!
Saame kokku kohvitassi ääres,
tulge rääkige meile oma soovidest ja mõtetest 🙂

Parimad pulmagaleriid pildistame kahe fotograafiga

 

Loe lähemalt pulmafoto teemal:

 

Kuidas leida hea ja just teile sobiv pulmafotograaf?

Kogenud fotograafina saame anda pruutpaaridele head nõu kuidas leida kõigi nende heade fotograafide seast üles just see kõige sobivam.

Võta endale aega, et rahulikult läbi vaadata erinevate fotograafide portfoolioid ehk varem tehtud tööde pildivalikut. Eestis on palju häid fotograafe, kelle käekiri ja pildistamise stiil on väga erinev.

Pulmafotograafe saab otsida Google’i otsingu kaudu (fotograafide või fotostuudiote kodulehed), Facebook’is, Instagram’is kui ka temaatilistes foorumites. Korja kokku Sulle kõige enam meeldivate fotograafide nimed ja kontaktandmed.

Pulmafotograafid on liikuv rahvas ning pildistavad hea meelega erinevates põnevates paikades – otsi fotograafi mitte üksnes oma kodulinnast vaid ka mujalt. Hinnapakkumises uuri kindlasti ka transpordi hinda.

Professionaalse ja kogenud pulmafotograafi töötasu on kõrgem kui harrastajal või algajal. Põhjuseks on erialane ettevalmistus ja tööalane kogemus, tehniline varustus, ettevalmistusele kuluv aeg, pildimaterjali järeltöötlus. Heal fotograafil on Sinuga ühine eesmärk – teha suurepäraseid pilte.

Hea on veenduda, et fotograafi portfoolio koosneb pulmapiltidest, mis on pildistatud päris pulmades, mitte modellidega lavastatud fotodest.

Fotograafi portfoolioga tutvudes püüa jälgida kas pildi autoril on oma käekiri ja stiil. Kas ta kasutab pruutpaari pildistades tosinat üldtuntud poosi ja pilditöötluse poolest ei erine tema värvifoto eriti tavalise digifotoaparaadi klõpsust? Või varieerub tema pulma galerii pildikeel huvitavalt, pildid üllatavad vaatajat ja tekitavad emotsioone? Kas pildilt on näha, et fotograaf on pruutpaari alati sättinud pildile või on ta suutnud tabada ka ootamatuid hetki pulmas?

Küsi kas fotograaf pakub ainult värvifotot või soovi korral ka mustvalget fotot või seepiatoonis (ajaloohõnguline romantiline stiil) fotot? Uuri kas fotograaf tunneb fototöötlusprogramme nii palju, et oskab teha fotomontaaže või trükiettevalmistust suurele seinapildile (näiteks lõuend vms). Võibolla ei soovi Sa oma pulmafotot seinale täna, kuid Sul tekib see mõte aasta-paari pärast?

Pulmafotograafi valides on vältimatu eelnev kohtumine ja fotograafiga kui inimesega tuttavaks saamine – teie pulmapäeva fotograaf peab olema teie mõlema jaoks sümpaatne inimene.

Arutades om plaane pulmafotograafiga juba pulmapäeva varajases planeerimise käigus, tagab see paremad pildid – kogenud fotograaf saab anda nõu pildistamise asukoha ja muu valikul, samuti valmistada pruutpaari ette võimalikeks keerukamateks olukordadeks.

Lepingu sõlmimine oma pulmafotograafiga ei ole alati vältimatu, kuid on siiski soovitatav – lepingu koostamine ja läbilugemine vähendab möödarääkimise võimalusi ning annab kindluse mõlemale poolele, et kokkulepitud tingimused on selged ja arusaadavad.

Veendu, et kõik võimalikud hinnad oleksid kokku lepitud. Paljud fotograafid arvestavad pildistamisele lisaks eraldi veel piltide töötlemist (retušeerimist), piltide kasutusõigust ja piltide tellimist (paberile printimist).

Tee vahet kahel olulisel õigusel: autoriõigusel ja kasutusõigusel. Piltide autoriõigus on ainult fotograafil. Uuri fotograafilt kus ja kuidas te pilte kasutada tohite (kasutusõigus):

– kas saate plaadil originaalfailid ehk kas tohite pilte paljundada?

– kas tohite pilte kasutada ainult isiklikuks otstarbeks, st ei tohi müüa (so kasutada kommertslikul eesmärgil)

– kas ja kuidas tohite pilte publitseerida (nt illustratiivse materjalina ajakirjas võ anda kellegi reklaammaterjaliks)

– kuidas pildi publitseerimisel lisada pildi juurde autor; viide fotograafile pole alati kohustuslik, kuid on viisakas ning tuleks eelnevalt kokku leppida.

Uuri fotograafilt kus ja kuidas tema teie pulmapilte kasutada kavatseb. Viisakas on lubada fotograafil oma tööd näidata oma portfoolios ja näitustel / võistlustel. See on tema jaoks ainus viis tõestada oma professionaalsust ning saada uusi kliente. Kuid küsi, kas Sinul on samuti õigus sõna sekka öelda – hea fotograaf näitab valminud pilte esmalt pruutpaarile, kes annab oma heakskiidu ning vajadusel märgib ära fotod, mida ei soovi avalikustada.

Eelnevalt on hea ka kokku leppida millisel kujul pildid fotograafi poolt üle antakse – kas mõnel andmekandjal (plaat, mälupulk) või veebigaleriina? Kas pruutpaar saab veebigaleriist pilte otse alla laadida oma arvutisse või on galerii mõeldud ainult piltide vaatamiseks ja tellimiseks? Kas tellimise puhul saab tellida pildifaile või ka paberpilte? Küsi fotograafilt pildifailide resolutsiooni (pikslite arvu või printimise suurust) ja kas failid on varustatud fotograafi logo / vesimärgiga või mitte. Enamikel fotograafidel on kindel tähtaeg kaua nad teie pulmagaleriid veebis vaatamiseks ja piltide tellimiseks või allalaadimiseks üleval hoiavad. Kvaliteetsed pildifailid on mahukad ning võtavad serveris palju ruumi. Seepärast uurige kindlasti kaua saate veebigaleriid kasutada ning kaua fotograaf üldse teie pildimaterjali oma arhiivis alles hoiab.

Miks fotograaf teeb oma valiku ega luba kõiki tehtud pilte pruutpaarile? Pulm on hoogne sündmus, kus juhtub palju ja tuleb kiirelt reageerida. Ent ka professionaalsel fotograafil satub pulmade pildistamisel sekka ebakvaliteetseid pilte – pilte, kus inimese silmad on kinni või poolvidukil, täpselt ühesuguseid duubleid või kaamera apsakaid. See on fotograafi töö – valida kogu pildistatud hulgast kvaliteetsed pildid ning teha need järeltöötlusega veelgi ilusamaks – pruutpaari jaoks valmib pildigalerii, kus iga pilt on vaatamist väärt.

Hea pulmareportaaži saamiseks kulub mitu head tundi pildistamist. Paari tunni jooksul saab pildistada pruutpaari paaripanekut, pulmakülalistest grupipilte ja mõne portree. Kui aga soovid, et fotograaf pildistaks ilusa loo ühest pulmapäevast, tuleks arvestada siiski pigem alates 6-8 tunnist kuni 12 tunnini või enamgi.

Hea pulmafoto sisaldab endas nii head kompositsiooni, tehnilist oskust kui ka oskuslikult seadistatud kaamerat. Siinjuures ei tohi unustada kõrgetasemelist järeltöötlust pilditöötlusprogrammidega.

Kui fotograaf lubab valmis pilte kohe peale pulmi, võiks olla ettevaatlik. Veenduge, et sel juhul ei tooks fotograaf teile otse fotoaparaadist võetud pilte. Ka iga väga hästi pildistatud foto vajab nö digitaalset ilmutamist ehk teravustamist, värvikorrektsiooni ja muud järetöötlust.

Hoolimata digitaalse tehnika populaarsusest leidub ka fotograafe, kes pildistavad filmile. Uuri millise tehnikaga pildistab Sinu fotograaf.

Fotograaf on ka inimene. Kui tööpäev on pikk, leppige eelnevalt kokku, kas ja millal fotograaf ka süüa saab, või kas fotograaf kasutab hilisema peo osa pildistamisel assistendi abi. Tihti broneeritakse fotograaf pikalt ette, seega oleks mõistlik läbi arutada tagavaraplaan, mis saab siis, kui pulmade ajaks on fotograaf haigestunud? Kas tal on pakkuda teie pulmapäevaks asemik ning kes see sellisel juhul on?

Väike detail, kuid mitte vähetähtis – kuidas fotograaf end pulmaks riietub. Fotograaf, kes saabub pulma kottis pükstes ja kirevas t-särgis, häirib üldist pidulikku meeleolu. Fotograaf on küll tööl ja peab arvestama, et riietus on igaks olukorraks piisavalt mugav, kuid siiski tuleb tal sobituda teiste pulmaliste sekka.

Miks kutsuda oma pulma kaks professionaalset fotograafi?

Oleme ikka soovitanud suuremate pulmade korraldajatele võtta pulma jäädvustama kaks fotograafi. Selleks on mitmeid häid põhjuseid. Kuid aina rohkem tulevad pruudid ise uurima kas või miks valida oma pulmapäeva üles võtma kahel fotograafil korraga. Siis ikkagi – miks kaks pulmafotograafi?

Kahe pulmafotograafi eelised:

 • topelt ei kärise: kaks silmapaari, kaks jalapaari, topelt tehnikat – nii nähakse rohkem, jõutakse kiiremini õigesse kohta ja suudetakse rohkem jäädvustada erinevaid momente
 • erinevad vaatenurgad: kaks erinevat fotograafi on kaks erinevat kunstnikku ja erineval ajal erinevas kohas
 • üks siin, teine seal: kui tegu pulmaga, mis toimub paralleelselt mitmes kohas (pruudi / peiu ettevalmistused, pruutpaari portreesessioon / külaliste vastuvõtt) või kus on suurel hulgal külalisi
 • kindlustus: kui ühega midagi juhtub, on asendus kohe kohapeal olemas

Kahe pulmafotograafiga näeb pulmapäev välja nii, et üks fotograaf on pruutpaari päralt ja jälgib neid igal hetkel, teine pühendub samal ajal ülejäänud pulmas viibijatele ja ümbruskonnale. See tähendab, et näiteks:

 • kui üks fotograaf on ettevalmistuse ajal pruudi toas ning pildistab pruudi sättimist ja riietumist, siis teine fotograaf on peiu ja peiupoistega ning jäädvustab nende lipsude sõlmimist ja naljaviskamist
 • kui üks fotograaf pildistab sõrmuste sõrme panekut, siis teine jäädvustab samal ajal pruudi ema, kes õnnehetkel silmist pisaraid pühib
 • kui üks fotograaf teeb pruutpaariga iluportreesid, siis teine fotograaf jälgib külaliste saabumist, peoõhtu ettevalmistusi ning soovi korral võib näiteks portreteerida pereliikmeid, väiksemaid sõprade gruppe
 • kui üks pildistab pruutpaari lahkuvas autos, siis teine jäädvustab üksteist kallistavaid vanemaid lehvitamas oma äsja abiellunud lastele

Teisisõnu on üks pulmafotograaf pruutpaari portreteerija ja jäädvustaja, teine pulmafotograaf pühendub pulmapäeva reportaažile ehk detailide, külaliste ja üldise emotsiooni ning melu jäädvustamisele.

Tulemusena saab pruutpaar fotoseeria, kus on jäädvustatud iga tähtis toiming, mida pruutpaar päeva jooksul läbi teeb. Samal ajal on nende piltide kõrval fotokajastus pruutpaari ümber ja seljataga toimuvast. Kahe pulmapiltnikuga ei teki olukorda, kus pulmafotograaf peab valima: kas pildistada pruutpaari või mõnda tähtsat külalist.

Valides kaks pulmafotograafi oma pulma, on hea, kui fotograafid on juba varasemalt omavahel tuttavad ehk tunnevad üksteise tööviisi. Miks? Pulmafotograafide vahel peab toimima koostöö. Kumbki peab olema teadlik mida või keda ta pildistab. Lisaks täpsele ülesannete jaotusele peavad fotograafid olema valmis üllatusteks ja ootamatusteks – neid tuleb ette igas pulmas ning siis peab olema koheselt sõnadeta selge kumb fotograaf vastutab mille / kelle pildistamise eest. Suurepärane on, kui koostöö on juba varasemast välja kujunenud. Nii ei teki olukorda kus üks teist pigem segab kui toetab. Näiteks kui üks fotograaf pildistab pruutpaari altari ees, siis teine fotograaf ei tohiks olla kohas, kus ta jääb esimese fotograafi kaamerasse ehk vaatevälja. Kui fotograafid on varasemast juba koostööd teinud, siis oskavad nad hoida pildiseeria ka ühtlase käekirjaga – nii ei saa pruutpaar pilte, mis on stiili poolest häirivalt erinevad.

Kindlasti tekib siinjuures pulmade eelarve küsimus. Hea ja kogenud fotograafi tasu ei ole väike ning kas kaks fotograafi on eelarvet silmas pidades mõistlik võtta? Innustan kindlasti küsima nende fotograafide tasu, kes tihti koos töötavad – neil võib olla koos töötamiseks erinev tasu arvestamise loogika. Üksi on suuremat pulma üsna keeruline üles võtta, mistõttu mitmed fotograafid kasutavad nagunii assistente. Sõltuvalt teie pulmade suurusest, asukohast ning programmist tasub igal juhul küsida hinnapakkumist! Võita on oluliselt rohkem kui kaotada.

Ütleme pruutpaaridele harva, et kaks pulmafotograafi on hädasti vajalik. Kuid haruldased on need pulmapäevad, mille puhul nõustume, et tõepoolest, kaks fotograafi on liiast.

Olete kokku leppinud kohtumise pulmafotograafiga. Et ühine aeg läheks asja ette ning kumbki pool saaks oma vajaliku info juba esmasel kohtumisel kätte, selleks on hea end ette valmistada. Mõelge läbi küsimused, mis teie südant vaevavad, siis on kindel, et midagi ei unune.

 • Kas oled varem pulmi pildistanud? Pulmafotograafina või pulmafotograafi assistendina?
 • Kas oled professionaalne fotograaf (see on Sinu töö) või teed seda hobi korras?
 • Kaua oled fotograafina töötanud?
 • Kas oled ka varem pulmi sellel aastaajal pildistanud?
 • Kas pildistad ainult värvifotosid või teed ka mustvalgeid ja seepiatoonis pilte? Kas saame ise valida, millised fotod tulevad mustvalged?
 • Kas meie pulma tuled pildistama konkreetselt Sina või keegi teine Sinu firmast vms?
 • Kas oled pildistanud seal (minu pulmapeokohas) ka varem?
 • Kas oleks mõeldav pulmakoha külastamine Sinuga koos enne pulmapäeva?
 • Kas on võimalik teha eelsessioon, näiteks paar nädalat enne pulmi (pruut võib siis olla proovimeigi ja proovisoenguga)? Kas pildid saavad valmis enne pulmapäeva, et neid seal kasutada?
 • Kas Sul on assistent? Kes aitab Sul lisatehnikat tassida? Kas peame ise abilise kaasa võtma?
 • Kas Sa kasutad tagavaratehnikat, juhuks kui tehnikaga midagi juhtub?
 • Mis kellast mis kellani Sa pildistad? Kas peame arvestama vahepeal pausidega?
 • Millal valmis pulmapilte näha saab?
 • Kas hinnas sisaldub ainult pildistamine või pildistamine koos järeltöötlusega?
 • Kas järeltöötluse teed kõikidele piltidele või ainult osale? Kui mitmele ja millistele?
 • Kas peame ise valima pildid töötlemata materjali seast, mis pärast järeltöötlusesse lähevad?
 • Kes teeb järeltöötluse, kas Sina ise või assistent?
 • Kas saame on-line pildigalerii ehk veebigalerii? Kas see on paroolidega või ilma? Kas saan seda oma pulmakülalistele edastada – lingiga või kuidas? Kas sealt saab pilte alla laadida? Kas sealt saab pilte tellida paberile?
 • Kas ma saan pildid digifotodena ehk failidena või paberpiltidena?
 • Kas failid on suures resolutsioonis ja pilte saab ise trükkida?
 • Kas failidel on näha fotograafi allkiri või logo?
 • Kuidas Sa fotograafi allkirja teed, kas väikselt nurgas või suurelt (vesimärgina) üle foto?
fotograaf Mari Rostfeldt
 • Kas märgistamata fotosid saab osta lisatasu eest?
 • Kas Sa hoiad alles meie pulmapiltide originaalfailid? Kui kaua?
 • Kas pildistad digipilte või filmile?
 • Kas pildistad RAW-formaadis (mis on suuremad, kvaliteetsemad ning paremini töödeldavad) pildifaile või jpg?
 • Kas Sul on olemas teleobjektiiv (kaugelt pildistamiseks)? Kas sul on makroobjektiiv, et sõrmuseid jms detaile lähedalt pildistada?
 • Kuidas suhtud pulma teenindavasse personali: pulmaisa, videooperaator jt? Mida peaksin arvestama videomehe palkamisel?
 • Kas Sa võiksid pildistada meie soovide alusel – kui koostame Sulle nimekirja hetkedest ja inimestest, kellest soovime pilte?
 • Kuidas on Sul plaanis riietuda?
 • Kas Sinult saab tellida ka paberpilte, suures formaadis seinapilte, fotoraamatut vms? Kas külalised võivad paberpilte tellida otse Sinult või peame meie sellega tegelema?
 • Kas võime lepingu sõlmida? Kas Sul on olemas lepingupõhi, mida kasutada?
 • Kas tuleb tasuda broneeringutasu? Millal? Kas see on tagastatav? Millistel tingimustel?
 • Millal tuleb tasuda ülejäänud fotograafi töötasu?
 • Kas fotograaf võib peale kokkuleppe sõlmimist sellest taganeda? Millistel tingimustel?
 • Kui Sinuga midagi juhtub (jääd haigeks vms), kes pildistab siis meie pulmas?
 • Kas pulmapäeval võib jooksvalt otsustada, kui soovime, et jääksid pikemaks ajaks pildistama?
 • Kaua säilitad meie pilte oma materjalide seas? Kas arhiveerid?
 • Kas meil on vaja midagi teada fotode autoriõigustest ja kasutusõigustest?
 • Kas plaanid meie pulma pilte kasutada kusagil, nt oma portfoolios või veebilehel? Veel kusagil?

Küsimusi on loomulikult nii palju erinevaid, kui on olemas erinevaid pruutpaare ja pulmi. Samamoodi on ka vastuseid väga erinevaid, sõltuvalt fotograafide tööstiilist ja harjumustest. Kõige olulisem on ehk pruutpaaril mõista, mismoodi nende valitud fotograaf töötab ning kokku leppida mõlemale poolele sobivad tingimused. Tore on, et Eestis leidub häid fotograafe palju ning valik lai. Õnnelikke pulmi ja imelisi pildigaleriisid kõigile!

Vaata pulmagaleriid ke lehelt: http://harriet.ee/portfolio/pulmad/

Kirjuta meile!

Võta meiega ühendust, saame kokku ja arutame koos, kuidas tagada teile õnnestunud pulmapäev ja kõige ilusam fotoalbum, täis kauneid mälestusi.