CC
LOOVLAHENDUSED
SINU ETTEVÕTTELE
Jälgi meid

Search

Minu trükikoda

Karl Kabanov 
MINU TRÜKIKODA

 • Autor : Karl Kabanov
 • Kirjastus : Creative Company OÜ
 • ISBN : 978-9949-01-344-9
 • Koostaja : Kaja Puusepp
 • Küljendaja ja kujundaja : Tarvo Puusepp, Creative Company OÜ
 • Tehniline toimetaja : Külli Tammes, Artwörker OÜ
 • Toimetaja : Gerle Reinumägi
 • Ilmumisaasta : 2019
 • Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
 • Raamatu formaat : kõvakaaneline, 215 x 240 mm
 • Lehekülgi : 270
 • Fotode autorid : Aleks Kaskneem, Herman Kalmo, Tarvo Puusepp, Rahvusarhiiv
 • Sisupaber : Munken Pure 120 g/m2
 • Kaanematerjal : Wicotex® Brillianta®

See on raamat, mis räägib sihikindlusest, unistamisest, unistuste täitumisest ja nende purunemisest. Nagu ütleb raamatu pealkiri, on trükindus läbiv nii raamatus kui kogu autori eluloos. Oma trükikoda oli peategelase unistus ja siht juba siis, kui ta 1885. aastal Narvas Gnifkowsky ja Grünthali trükikojas õpipoisina alustas.

Raamatu tekst on koostatud Karl Kabanovi päevikusissekannete põhjal. Tema kirjutatu on esitatud muutmata kujul, nii nagu see aastaid tagasi kirja on pandud, andes lisaks huvitavale sisule edasi ka ilmeka pildi omaaegsest keelekasutusest.

Raamatu tekst on esitatud sissekannetena päevaraamatusse. Huvitavaid ja ajalooliselt pöördelisi sündmusi leidub nii 1905. aasta revolutsiooni, I maailmasõja kui Vabadussõja päevilt. Seejuures pole autor tekstis laskunud päevapoliitikasse ega püüdnud kirjeldada fakte. Sissekanded on pigem isiklikku laadi, oma läbielamisi kirjeldavad ning annavad ajaloosündmustega kõrvutades huvitava pildi inimelu ja suure ajalooliste sündmuste põimumisest.

Pühapäeviti viisid aurulaevad vabrikutöölisi Narvast jõgepidi alla Narva-Jõesuu. Enamasti olid siis kõikidel kaasas piklikud vineerist toidukorvid. See oli ainuke päev, mil tööst kurnatud inimene võis rannaliival või männimetsa all pikutada ja aega veeta. Laev oli tavaliselt rahvast tulvil – ei olnud mitte teragi astumise ruumi, tuli seista tihedasti üksteise vastu surutult. Ja sõitsin mina sinna ikka ühe armsa tüdruku pärast.

Kevadel 1917 tekkis võimalus Põderi trükikoja ostmiseks. Tahtsime koos Beilinsoniga seda ära osta. Jäi aga kaup pooleli, kuna pr Põder nõudis 8500 rubla, meie aga pakkusime 8000 rubla. Sügisel, kui saabus okupatsiooniaeg, tunnistati see raha maksvusetuks, siis oli meil neid Kerenski rublasid terve ahju tagune täis ja lastel mängida. Oleks me ettevõtte ära ostnud, oleksime oma varanduse päästnud. Tol korral aga 500 rubla pärast jäi kaup pooleli.”

Kui 1930. aasta algul hakkas Pikalaenu Pank tungivalt laenu ühes protsentidega tagasi nõudma polnud meil raha isegi leiva ostmiseks. Vastu kevadet tõusis häda oma kõrgemale tipule. Sain hädaabitöödelt lahti, kuna tööd lõpetati. Hädaabitööd olid küll juba paar kuud varem lõppenud kuid sain töökümnikuga hästi läbi (oli üks intelligent tööta tööline) ja tema soovitusel viidi mind sadamatehasesse lihttööle üle uute tänavate rajamisele. Seal oli töö kergem – vagonettidega mulla ja kivide vedamine, kuid paari kuu pärast oli ka seal töö otsas ja jällegi tööta tööline.”

Kas oleme nüüd oma elusihi saavutanud, oma õnne ja ideaali kätte saanud, millest ju aastakümneid olen unistanud? Kas olen töötanud ainult selleks, et leivaküsimust kõrvaldada või korra üles seatud eesmärke kätte saada? Ei ole! Trükikoda on küll nimepidi olemas, kuid seda tuleb ikka veel n.ö hanejalgades mõista. Puudub veel palju, väga palju, et vähegi annaks trükikoja mõiste välja. Ehkki on ju meil abilisi-töölisi, siis sõna “peremees” eriti aga veel “härra peremees” tundub rohkem tögamisena kui tõelisena.”

Telli raamat siit!

Vali raamatu kaanevärv ja lisa ostukorvi. Saadame raamatu 1-2 tööpäeva jooksul valitud pakiautomaati.

[products columns=”3″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”5274, 5277, 5278″]

Sirvi raamatu esimest peatükki siit:
Karl Kabanov – Minu trükikoda – I ptk